Mít vlastní troubu je úžasná věc. Opravdu rychle a snadno připravíte vše od vydatných pečínek až po sladké dezerty. Čím více však troubu používáme, tím více na ní ulpívají nevzhledné zbytky jako olej a drobky. To se může stát velmi rychle. A pak musíte udělat spoustu únavného drhnutí. S pár domácími prostředky si však můžete práci značně usnadnit (více najdete zde).
Jak vyčistím plechy na pečení?
Plechy na pečení jsou vyrobeny z různých materiálů. V závislosti na materiálu se jejich čištění může trochu lišit. V domácí troubě však většinou najdete plechy z kovu, hliníku nebo nerezu. Některé plechy na pečení jsou také potažené. Abyste byli na bezpečné straně a nezpůsobili žádné škody, neměli byste je drhnout ocelovou vlnou. To může zničit povlaky.
Důsledkem je mnohem větší nepořádek a uvolňování potenciálně škodlivých látek. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je řešit problém včas. Jednak preventivními opatřeními používáním dostatku pečicího papíru nebo vhodných znovupoužitelných pečicích podložek. Na druhou stranu čištěním vychladlého tácu hned po použití.
Jak odstraním mastnotu a připálené potraviny?
Složka, kterou má každý ve své skříni s kořením, je zvláště účinná proti přepálenému tuku: sůl. Hojně ji nasypte na plech. Případné nečistoty by měly být zakryty. Poté plech vložíme do trouby na 50 stupňů a pečeme až hodinu. Když je sůl hnědá, je zásobník připraven k vyjmutí.
Připálená místa pak snadno odstraníte houbičkou s trochou mycího prostředku. Nečistoty lze snadněji odstranit teplou vodou. Ne vždy je ale teplá voda při úklidu výhodou – zejména .
Čištění plechů na pečení domácími prostředky: Od prášku do pečiva po kyselinu citronovou
Existují i další domácí prostředky, kterými lze pečicí plech vyčistit. Patří mezi ně osvědčené produkty, jako je ocet a kyselina citrónová. Na pekáč ho dejte tolik, aby zakryl špínu a pak pečte na 200 stupňů. Plech s octem nebo kyselinou citronovou vložíme do trouby maximálně na 20 minut. Během této doby je nejlepší opustit místnost kvůli silným výparům. Mnoho z .
Trochu konkrétnější můžete být s práškem do pečiva a jedlou sodou. K tomu smíchejte balíček jednoho nebo druhého prášku s trochou vody, abyste vytvořili pastu, kterou můžete nanášet na popálená místa. Nechte to celé působit alespoň půl hodiny, nebo pokud chcete, přes noc. Po ošetření domácími prostředky vypláchněte tác jako obvykle a máte hotovo. Přehled vhodných domácích prostředků:
- prášek na pečení
- Prášek do pečiva
- Ocet
- kyselina citronová
- Tablety do myčky nádobí
Vyčistěte silně znečištěné plechy na pečení – pomocí tablet do myčky
Ve zvlášť závažných případech lze plech na pečení jen stěží rozeznat od nečistot na něm. V těchto případech se někdy musíte uchýlit k těžšímu dělostřelectvu, než jsou domácí prostředky. Obvykle se hodí to samé, co byste běžně používali k čištění.
Pokud vše ostatní selže, můžete k čištění plechu na pečení použít i tablety do myčky nebo prášek. Na pekáč dejte část mycího prostředku a zalijte vroucí vodou tak, aby byl plech zcela zakrytý. Celé to nechte působit alespoň hodinu, nejlépe přes noc. Poté můžete zásobník jednoduše opláchnout. (tlapka)